RSS

„Pokřivené“ příběhy

12 zář

 by Oscar Wilde

překlad: Knihy, které svět považuje za nemorální jsou ty, které světu ukazují jeho hanbu.

Něco na tom asi bude. Nikdo přece nechce vidět svoje chyby, aby mu je někdo předhazoval. V minulosti to bylo umocněno ještě tím, že lidem bylo přímo řečeno, jak se mají chovat a kdokoli vybočoval, ten byl prostě špatný. Dnes se taky vlastně od každého něco očekává, ale na druhou stranu se snažíme bořit hranice „normálnosti“ a přijímat kladně i lidi, kteří vybočují z řady.

A když to propojíme s příběhy, tak já třeba naprosto miluju ty autory, co vybočují z řady a nebojí se popsat něco nevídaného a neslýchaného. Zvláště pak, když je to právě z minulosti, protože si můžete představit, jak asi kniha byla přijímána a jakou vlastně měl autor odvahu svůj příběh vůbec napsat a zveřejnit.

Pokřivená nemorální kniha, která mě napadne první je samozřejmě Lolita. Když jsem ji četla, tak jsem byla neustále v úžasu z její troufalosti. Nevěděla jsem, co dříve. Jestli být zděšena či znechucena obsahem nebo obdivovat autorův styl.

Dále mě pak napadá právě Oscar Wilde a téměř všechny jeho příběhy. Všechny poukazují na špatné, smutné stránky světa, ale Obraz Doriana Graye tuhle úlohu zvládá asi nejlépe. Možná pak ještě Lady Fuckingham je hodně „otřesná,“ ale tu jsem ještě nečetla, jen prvních pár řádků.

No a pak samozřejmě Irvingův Svět podle Garpa. Toho jsem četla asi v prváku na gymplu a přiznám se, že jsem ani nedočetla, jak moc šokující mi to přišlo. Tehdy jsem ještě neměla to správné vnímání asi 😀

Zato Parfém od Süskinda jsem pak hltala, třebaže jsem byla často při čtení znechucena. 😀

Je to takové to „příjemné“ znechucení, jestli víte, co myslím. To, když jste šokováni, ale zároveň musíte uznat, že nápad, příběh, styl jsou naprosto brilantní. Přemýšlím, že bych zase po nějaké takové knize mohla sáhnout.

Co vy? Jaký máte názor na takovéto „pokřivené“ knihy? A jakou třeba máte nejraději?

Reklamy
 
komentáře 3

Posted by on Září 12, 2014 in Všehochuť

 

Vlastnosti: , , , ,

3 responses to “„Pokřivené“ příběhy

 1. cestí

  Září 12, 2014 at 14:04

  Ony ty „pokřivené“ příběhy jsou takové koření literárního světa, bez nich by to prostě nemělo šmak 🙂 Jinak mě opět začíná lákat Irving, třeba už jsem konečně v tom ideálním věku a rozpoložení 😀

  To se mi líbí

   
  • kiikechan

   Září 12, 2014 at 14:08

   Tak ono na některé knihy prostě musíš najít správný čas ke čtení. Třeba já se snažila číst babičku 2 roky zpátky a prostě to nešlo. Jsem na ni prostě už stará 😀 Tak třeba jsi „dospěla“ do času na Irvinga 😀

   To se mi líbí

    
   • cestí

    Září 12, 2014 at 14:15

    Jojo, třeba pak budu perverzák level Čtenář Irvinga 😀

    To se mi líbí

     

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: